Soojasäästlikkusest on saanud viimasel ajal uute hoonete ehitamisel ja vanade elu-, kommunaal- ja tööstushoonete rekonstrueerimisel üheks aktuaalsemaks ülesandeks.
Tavapärased ehitusmaterjalid (raudbetoon, tellis, puit) ei taga ühekihilistes piirdekonstruktsioonides nõutavat soojuspidavust. See saavutatakse vaid mitmekihilistes konstruktsioonides, kus soojustina kasutatakse efektiivset soojusisolatsiooni.
Vastavalt nüüdisaegsetele ehitusnormidele on soojusläbikande takistuse nõuded suurenes nõutav soojusläbikande takistus 3-3,5 korda võrreldes vanade normidega. Hindade tõus soojusenergiale ja kommunaalteenustele seab esiplaanile vajaduse tõsta soojuskaitset, et alandada küttele tehtavaid kulutusi hoone kasutamisel.
Hoonete soojuskao põhiliseks põhjustajateks on aknad. Erisoojusvool, mis levib läbi kahekordsete akende, ületab 5 korda soojusvoolu, mis levib läbi seinte. Kuid arvestades seda, et tavamajas moodustab akende pindala seinte pindalast 15-20%, võime arvata, et seinte kaudu tekkinud soojuskaod ületavad aknaavade kaudu tekkinud kadusi. Hoone tervet üldmahtu silmas pidades on summaarne soojuskadu läbi seinte suurim.
Valides hoone fassaadide soojustamiseks nüüdisaegsed tehnoloogiad, tagame kindla kaitse soojuskao eest.
Fassaadide soojustamiseks on
kolm võimalust, mis erinevad soojuskihti asukoha poolest piirdekonstruktsioonis:
- soojuskiht asub piirdekonstruktsiooni siseküljel
- soojuskiht asub piirdekonstruktsiooni sees
- soojuskiht asub piirdekonstruktsiooni välisküljel
Soojustamata hoone
Niiskuspunkt on piirdekonstruktsiooni sees: seinad külmuvad läbi. Soojakadu on kuni 80%. Tegemist on välisõhu soojendamisega.
Seinte sisesoojustusPiirdekonstruktsioon ei akumuleeri soojust: ruum soojeneb ja jahtub kiiresti. Siseseina ja soojusisolatiooni vahele tekib auru kondenseerumise tsoon. Siseseinale tekib seen ja hallitus. Püsib seinte läbikülmumisoht. Soojakadu väheneb osaliselt.
Seinte välissoojustus Kastepunkt nihkub soojusisolatiooni, piirdekonstruktsioon kogub soojust ja temperatuurikõikumised selles on minimaalsed. Soojuskadu => 0.